چاپ / PDF
امتیاز
(4 )

Vue.js یا ویو جی اس چیست

Vue.js یا ویو جی اس چیست

ویو جی اس یا Vue.js چیست؟

vue.js یک فریم ورک اوپن سورس جاوا اسکریپت میباشد که برای ساخت اپلیکیشن های تک صفحه ای یا اصطلاحا SPA (single-page application) و همچنین طراحی محیط رابط کاربری مورد استفاده قرار میگرید.

جایگاه vue.js

ویو جی اس یا vue.js چیست

فریم ورک ویو جی اس در کنار فریم ورکهای قدرتمند دیگری که توسط گوگل و فیسبوک عرضه شده اند توانسته است جایگاه بسیار قویتری را کسب نماید.گوگل با فریم ورک انگولار و فیسبوک با فریم ورک ری اکت و توسط این دو غول بزرگ دنیای تکنولوژی در حال توسعه هستند اما vue توسط یکی از کارمندان کمپانی گوگل بنام Evan You ساخته شده است و در حال توسعه میباشد.

Evan You که با انگولار در گوگل کار کرده بود علاقه داشت که فریم ورکی سبک تر و ساده تر از انگولار را طراحی کند و همین ایده تبدیل به فریم ورک Vue.js گردید و به گفته ی خودش بخشهایی که از انگولار دوست داشت را استخراج و یک فریم ورک سبک دیگر را ساخت!

مدل برنامه نویسی در vue.js

فریم ورک ویو جی اس از الگوی MVVM برای برنامه نویسی استفاده میکند.یعنی Model-view-view-Model و برای طراحی اپلیکیشنهای تحت وب و موبایل مورد استفاده قرار میگیرد.نمونه ای از کدنویسی با ویو را در زیر مشاهده میکنید:

<html>
  <head>
   <title>VueJs Introduction</title>
   <script type = "text/javascript" src = "js/vue.js"></script>
  </head>
  <body>
   <div id = "intro" style = "text-align:center;">
     <h1>{{ message }}</h1>
   </div>
   <script type = "text/javascript">
     var vue_det = new Vue({
      el: '#intro',
      data: {
        message: 'My first VueJS Task'
      }
     });
   </script>
  </body>
</html>

خروجی کدهای بالا به شکل زیر نمایش داده میشود

ویو جی اس یا vue.js چیست

ویژگیهای Vue.js

قطعا ویژگی های خاصی باعث شده است که ویو جی اس به این میزان محبوبیت در بین توسعه دهندگان و برنامه نویسان برسد.پس ویژگی های ویو جی اس را با هم بررسی میکنیم.

 • یادگیری آسان: همانطور که قبلا اشاره کردیم یکی از دلایل ساخت ویو جی است توسط Evan You آسان کردن سینتکس ها و حذف کدهای سنگین و اضافه بوده است . در ویو جی اس شما تنها نیاز دارید که به جاوا اسکریپت تسلط پیدا کنید تا در Vue.js به راحتی بتوانید کدنویسی کنید.همین موضوع باعث شده که یادگیری آن ساده تر از فریم ورکهای دیگر مانند React و یا انگولار باشد.
 • مستد سازی و داکیومنت کامل : اگر سری به وب سایت رسمی ویو جی است به آدرس https://vuejs.org بزنید و به منوی Learn مراجعه نمایید مستندات کاملی از فریم ورک ویو جی است را برای توسعه دهندگان مشاهده میکنید.
 • سبک بودن ویو جی اس : نسخه ی 2 ویو حجم بسیار کمی در حدود 20  کیلوبایت دارد و همین حجم کم باعث ایجاد سرعت بهتری به نسبت سایر فریم ورکها میشود
 • پلاگین ها و ابزارها : برای ویو جی اس پلاگین های کاربردی بسیاری نوشته شده است که توسعه دهندگان میتوانند براحتی این پلاگین ها را به پروژه های خود بیافزایند تا پروژه خود را کاملتر نمایند.در کنار آن ابزارهایی مانند vue loader , Devtools , vue cli  نیز در دسترس توسعه دهندگان میباشد.
 • vue.js و laravel : یکی دیگر از دلایل محبوبیت ویو جی اس پشتیبانی رسمی آن توسط فریم ورک لاراول میباشد که به عنوان یکی از Dependency های لاراول ارائه شده و نمونه پروژه های بسیاری هم اینک در github با ترکیب این دو فریم ورک برای ساخت اپلیکیشنهای تک صفحه ای منتشر شده است.